Objevuj, poznávej, zažívej...

Nabídka besed a projekcí


"Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale okamžiky, které nám vzaly dech."

K tomuto mottu jsem dospěl a uvědomil si je na jedné ze svých delších cest po světě. Již více než 10 let navštěvuji vzdálené končiny s cílem poznávat nové kultury, nová místa, nové lidi a skrze to vše poznat to nejdůležitější, sám sebe. Tato poznání nyní využívám a zprostředkovávám prostřednictvím různých přednášek, besed a workshopů.

Poslechněte si zábavnou formou má poznání z různých koutů naší planety. Nalezněte inspiraci pro váš život v zajímavých etnikách, filozofiích, motivaci a smysl pro vaši činnost. Najděte zdroj vděčnosti za to, co v současné chvíli máte, ve srovnání s jinými částmi naší planety. Budete mít možnost nahlížet na události s nadhledem a humorem. Vžijeme se do jiných lidí, zažijeme jejich radosti i strasti. Podíváme se na život očima humanitárního pracovníka v Africe, staneme se učitelem v odloučených oblastech Himálaje, vystopujeme vlky v divočině severní Ameriky, ohromí nás nás krása a mystika Jižní Ameriky. Cesty jsou různé, cíl jen jeden.

Těším se na setkání s Vámi.

Štěpán Pastula
kontakt

V nabídce naleznete:

 • Sluneční škola, aneb jak žijí školáci v Ladaku (Zanskar, severní Indie)
 • Severní Indie a oblast Malého Tibetu
 • Chadar Trek, návrat do nitra Himálaje v zimně
 • Demokratická republika Kongo, Afrika
 • Nejen přírodní krásy Rovníkové Ariky
 • Nový Zéland
 • Putování napříč západní Kanadou
 • Objevení jižní Indie
 • Uganda
 • Ekvádor
 • Irán
 • Putování z Malého Tibetu, přes Indii do Nepálu

 • Norsko - Cesta za polární září

Sluneční škola, aneb jak žijí školáci v Ladaku

Přednáška o životě nejen dětí a učitelů na odloučeném místě vysoko himálajských horách. Projekce fotografií a krátkých videí je proložena historickými, kulturními i geografickými zajímavostmi a taktéž vyprávěním vlastních zkušeností a zážitků z období, kdy jsem půl roku působil v indickém Himálaji jako dobrovolný učitel a koordinátor projektu Sluneční škola. Uvidíte fotografie ze života obyčejných lidí žijících v neobyčejných podmínkách na střeše světa". Součástí přednášky je seznámení s uměleckou tvorbou lokálního obyvatelstva a předvedení rozličných autentických předmětů včetně indického hudebního nástroje Bansury (flétna) a tibetské zpívající misky.

Délka trvání cca 1,5-2h.


Severní Indie a oblast Malého Tibetu

Zavítáme do předhůří himálajských velikánů, navštívíme tibetské exilové hlavní město Dharamsala a řekneme si něco o Dalajlámovi, historii a současnosti jeho rodné země. Podíváme se do několika významných klášterů a přiblížíme si buddhismus a mytologické příběhy této tibetské kultury. Poté se přesuneme do hinduistické části Himálajského národního parku a přiblížíme si život v místech kolem posvátné řeky Gangy. Navštívíme některé významné Guru,
duchovně zaměřená místa zvaná Ašrám. Podíváme se do oblíbených míst britské skupiny Beatles, kde vznikla část jejich tvorby a kde například George Harrison založil svůj vlastní ašrám. Na závěr se za doprovodu kytary naučíme jednu z indických písní a vysvětlíme si význam účinky manter.

Délka trvání cca 1,5-2h.


Demokratická republika Kongo, Afrika

Fotografie, hudba, předměty a zkušenosti získané několikaměsíčním pobytem v Demokratické republice Kongo. Pohled z pozice humanitárního pracovníka mise Člověk v tísni v zemi postižené válkou. Co je denním chlebem obyčejných lidí? Jak se žije v místní kultuře? Čím vás tato zkušenost obohatí a co vám vezme? Chcete více poznat humanitární a rozvojové projekty v této zemi? Čeká nás dlouhá cesta do rovníkové Afriky. Nejen přírodní krásy Rovníkové Ariky
Navštívíme úžasná zákoutí Rovníkové Afriky. Poznáme zelené rovníkové pralesy plné zvěře, rostlin, vzácných goril i měsíční krajinu činných sopek, jako je například aktivní Nyiragongo, do jejíhož kráteru nahlédneme. Navštívíme vesnice v deštných lesích i prašná města. Podíváme se do obydlí místních lidí, pohovoříme o jejich zvycích, navštívíme tradiční
svatbu i nedělní mši v kostele. V čem jsou tito lidé odlišní od nás a v čem jsou stejní? Na závěr se naučíme jednoduchou tradiční africkou píseň a za doprovodu kytary ji společně zazpíváme.

Délka trvání cca 1,5-2h.


Nový Zéland

Pojďme se podívat do vzdálené ostrovní země ležící na opačné straně zeměkoule. Prostorově malá pevnina, která je ovšem velmi pestrá, s neobyčejným přírodním bohatstvím.  Najdeme zde deštné pralesy, hory, travnaté pláně plné ovcí i krásné fjordy s originálním rázem krajiny a spoustou vodopádů, ostrůvků při zélandském pobřeží, fauny a flory tohoto jedinečného místa. Vyrazíme za historií domorodých obyvatel Maourů, za jejich kulturou, podíváme se na tradiční válečný tanec Haka a originální zdobení vlastních těl.

Délka trvání cca 1,5h.


Putování napříč západní Kanadou

Společně navštívíme hornaté, lesnaté i pobřežní skalisté oblasti západní Kanady plné divoké zvěře, medvědů grizzly, pum a vlků. Tato rozlehlá krajina je plná mystických stop dávných indiánských civilizací. Některé z nich si přiblížíme a povíme si o jejich tradicích. Součástí přednášky je i prezentace předmětů původních indiánských obyvatel, jejich umění a literatury. Všichni tvorové v našem citlivém ekosystému jsou úzce propojeni a člověk není výjimkou. Staří indiáni si byli tohoto úzkého propojení vědomi, a to se zrcadlí v jejich kulturním dědictví. Povíme si i o tom, jak lidé ovlivňují tuto rovnováhu a na co by měli brát větší zřetel. Navštívíme bizoní farmu, vlčí útulek a záchrannou stanici pro orly. Řekneme si o životě medvědů a vlků a naučíme se, jak žít a přežít v jejich blízkosti. Přednášku lze rozšířit o seznámení s šamanskou kulturou původních obyvatel, přiblížení a vysvětlení obřadů, zpěvů, indiánské mytologie. Společně se naučíme indiánskou píseň a zahrajeme na šamanský buben.

Délka trvání cca 1,5-2h.


Chadar Trek, návrat do nitra Himálaje

Pětitýdenní expediční cesta zpět do Himálajské krajiny navštívit oblíbená místa, kláštery, vesnice a též Sluneční školu. Oblast Zanskaru je v období zimy nedostupná tradičními cestami přes sněhem zapadaná vysoká sedla okolních hor. Jedinou naději pro domorodé obyvatelstvo vytváří stejnojmenná řeka procházející údolím. Každý rok tato řeka zamrzá a vytváří tak spojnici mezi Zanskarem a zbytkem světa. Přibližně devadesátikilometrový úsek skalním kaňonem, rocházející napříč vysokými horami umožňuje přepravovat zásoby a lidi v období od ledna do poloviny března. Nejedná se však o procházku růžovým sadem. Teploty klesající v noci až na hranici -50 stupňů celsia, odkázáni sami na sebe, uprostřed nevyzpytatelných hor, procházíte cestou, jež vám poukazuje na pomíjivost nejen vašich věcí ale i vás samotných. Řeka navzdory nepolevujícím krutým mrazům nezamrzá úplně. Díky tomu se dostáváte až do hraničních situací na pokraj lidských sil. Lezení po skalách, brození řekou ve vysokých mrazech, jediná chyba může znamenat konec nejen vaši cesty. Odměnou je nahlédnutí do života odlehlých ladackých a zanskarských komunit během dlouhé a drsné zimy. Pojďte se podívat za hranice všedních dnů, do míst, kde mráz a led je vaším stálým společníkem. Ač neustále v chladu, zdejší kultura vás zajisté zahřeje. Přednášku lze rozšířit o prvky z přednášky Kultura a tradice Ladaku.

Délka trvání cca 2h.


Objevení jižní Indie

Navštívíme nejzajímavější místa jižní a centrální Indie a poznáme život v této údajné kolébce civilizace.


Poznej Ugandu

Uganda se nachází ve východní Africe a ne náhodou se nazývá pro své přírodní a kulturní bohatství ,,africkým klenotem". Hraničí s Keňou na východě, s Jižním Súdánem na severu, s Demokratickou republikou Kongo na západě, se Rwandou na jihozápadě a s Tanzanií na jihu. Uganda se svojí rozlohou 236 040 km² a populací kolem 40 milionů lidí (2016) nabízí
opravdu široké spektrum poznání, různorodých cest, kterými se po ní vydat, a nabízí nespočet nezapomenutelných zážitků. Kromě fotografií se můžete tešit na vyprávění, jakým výzvám čelí cestovatel, jaké nástrahy číhají v divočině, které ve městech. Čeho se zde nikdy dosyta nenabažíte? Od přírody, safari, mnoho zvířat až po místní kmeny a dech beroucím západům slunce nad jezery a savanou.

Délka trvání cca 2h.


Objevuj, poznávej, zažívej - rovníkový Ekvádor

Pětitýdenní putování za poznáním západních rovníkových oblastí Jižní Ameriky. Navštívíme amazonskou džungli, horské oblasti, činné sopky, vodopády, nádhernou přírodu, faunu a floru. Cestou nás bude doprovázet pestrá kultura, milí lidé a zajímavá poznání. Fotografická projekce s příběhy z Ekvádoru s obrázky, hudbou. Součástí projekce bude ukázka projekce panoramatických fotografií 360° z fotoaparátu Theta 360. Dále se můžete těšit na ukázky živé hudby tradiční latinsko-americké flétny. Poslechněte si zábavnou formou poznání z tohoto koutu naší planety a odneste si inspirativní zážitek. Těším se na setkání s vámi.


Délka trvání cca 1,5-2h.


Irán

Írán je osmnáctou největší zemí na světě. Perská říše hrála zásadní roli ve formování evropských dějin a nás samotných. Pojďme navštívit tento kraj, ukázat si jeho specifika a poslechnout si příběhy vzniklé konfrontací s touto kulturou

Foto bude doplněno

Délka trvání cca 1,5-2h.


Norsko

Vzhůru za polární září do norských hor! Teploty padající na -20, bílá poušť kam oko dohlédne a vaší jedinou nadějí jsou skialpové lyže na nohách a batoh vybavení na zádech. 

Délka trvání cca 1,5-2h.