Himálajské putování -Srpen 2019

Po příletu do Lehu se aklimatizujeme v centru Ladakhu a po několika dnech naladění se na místní prostředí a kulturua a řádné aklimatizaci, se vydáme na Cestu napříč horami. Zde objevíme magická himalájská místa, zažijeme tibetskou komunitu, buddhistické kláštery, budeme jíst jídla vařená na jačím trusu. Navštívíme také několik vzdělávacích projektů, jako například školu v Mulbeku a Sluneční školu, kde budeme moci proniknout do vzdělávacího procesu, komunitního života a případně něčím vypomoci. Cestovat budeme pěšky, na koních, místními autobusy a jeepy. Potkáme se s Tibeťany, přírodou, i vlastním nitrem. Čekají nás rozjímavá silná meditativní místa a divoká horská příroda a dobrodružství.

Popis treku

Jedná se o populární trek v této oblasti. Jediná cesta spojující Padum (správní město Zanskaru) a Sarchu, osadu u silnice, která se nachází v indickém státu Himachal Pradesh, v údolí Kullu. Z vesnice Reru vede krásná stezka po obou stranách řeky, která vede skrz několik malebných buddhistických vesniček. Z Cha odbočíme ke klášteru Phugtal. Tento klášter je považován za nejvíce izolovaný v Zanskaru a současně za nejzajímavější místo treku. Mnohým už je také známý projekt Sluneční školy v Kargyaku, kde vás seznámím s místem, lidmi a dětmi, kde jsem se podílel na rozvojovém projektu místní školy. V tomto období vesničané budou mít mnoho práce zklidit svá políška a připravit se na tuhou zimu a několikamesíční izolaci. Můžeme ji m v tom pomoci a ozkoušet si jaké to je být ladačanem!

Treky vedou po horských kamenitých a prašných stezkách, které využívají i místní vesničané s koňmi a oslíky. Nemusíme se tedy obávat žádných technicky těžkých úseků. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-18 km, 4-8 hodin celkového času chůze včetně všech přestávek. Nejnáročnějším místem celého treku je zcela jistě sedlo Phertse La (5450 m), kde ledovec značně zdrsňuje místní podnebí. Pokud však vyjde počasí, výhledy na okolní šestitisícovky stojí za to. Na tomto sedle je pravděpodobně potkáme sníh. Obtíže může činit nadmořská výška a řídký vzduch, jež způsobuje zhoršené dýchání. Projdeme si dostatečně dlouhou aklimatizací, abychom se těmto problémům vyhnuli. Naučíme se dechová, meditační a jógová cvičení, která naši odolnost zesílí. Po celou dobu treku nás budou doprovázet koně, takže v případě problému a to i když problém nenastane, využijeme svezení v sedle koně. Přesto počítejte s omezením rychlosti chůze a přizpůsobování postupu a rychlosti skupiny nastalým podmínkám. Na několika úsecích je nutné přebrodit řeku, k čemuž se doporučuje mít náhradní obuv (sandály). Denně ujdeme 15-20 km na lehko (s malým batůžkem). Velké batohy se stany a jídlem nám povezou koně. Potřebné vybavení pro tento trek jest běžná trekingová výbava, stan do dvojce, pevné boty, oblečení do nízkých teplot( kolem 0 stupňů)

Podle časových dispozic a nastavení skupiny bude program po dokončení hlavního treku doplněn o návštěvy zajímavých míst, jezer, klášterů. Můžeme též posunout zájemcům hranice fyzické, psychické i komfortní zóny a vyrazit na expediční výstup Stok Kangri nebo KYII (obě úpřes 6tis. m.n.m.).

Na cestu se může vydat každý, kdo má otevřené srdce a mysl novým věcem, kulturám a prožitkům. Základní zkušenosti s horami a dobrá fyzická kondice výhodou. Mnohem více je zapotřebí vůle, pokora k horám a otevřenost ke skupině. Budeme fungovat jako jeden organizmus. Na zajímavých a silných místech budeme pobývat, sdílet v kruhu, vyprávět a pozorovat život. Po večerech budeme sdílet své vnitřní prožitky, zpívat mantry a číst a vyprávět příběhy z himalájského prostředí.

"Cesta je cíl a ten cíl leží hluboko v našem srdci"