Himálajské putování

Podrobný rozpis pobytu

Den 0) Odlet z letiště Praha Ruzyně v dopoledních hodinách.

Den 1) Přílet do Lehu brzy ráno, příjezd do hotelu a ubytování. Den bude pojat odpočinkově, po dlouhé cestě a ve výšce 3500 m.n.m. je třeba řádně aklimatizovat. Odpoledne procházka Lehem, návštěva kyslíkového baru, směnárny, nákup modlitebních vlaječek, společná večeře.

Den 2) Budeme pokračovat v aklimatizaci při procházkách v Lehu, odpoledne podnikneme výlet do klášterů v okolí města a večer připravíme batohy na první trek.

Den 3) Po snídani se vydáme autem k výchozímu místo pro trek údolím Markha až na místo, kde končí silnice a je třeba po improvizovaném mostě překročit řeku Zanskar. Odpoledne půjdeme první část trasy mezi vesnicemi Chilling (3 195 m.n.m.) a Skiu (3 366 m.n.m.), asi 2,5 hodiny chůze. Poprvé se před námi otevře úzké údolí kolem říčky Mrkha, které budeme sledovat v dalších dnech. Kempovat budeme ve Skiu.

Den 4) Druhý den nás čeká cca 5 hodin chůze do osady Sara, kde budeme kempovat. Batohy nám od tohoto dne ponesou koně.

Den 5) Ze Sara se vydáme do největší vesnice údolí Markha (3 760 m.n.m.), kde si uděláme pauzu a bude-li mnich doma, navštívíme místní gompu s krásným výhledem na tuto část údolí. Budeme pokračovat až do osady Umlung. Ti, kteří budou mít ke konci ještě energii na výstup, mohou vystoupit prudkým svahem ke klášteru u Umlungu, který nabízí krásné výhledy. Tento den nás čeká cca 6 hodin chůze.

Den 6) Další den vyrazíme brzy zrána, čeká nás největší stoupaní. Z osady Umlung zamíříme přes vesnici Hankar (4 030 m.n.m.) do kempu Nimaling (4 831 m.n.m.). Stoupat budeme pomalu, aby si všichni mohli užít výhledů na okolní zužující se údolí a následných výhledů v horní části dnešního treku. Očekáváná doba cesty je 7 hodin. Kemp Nimaling leží uprostřed pastvin a budete se moci seznámit s místními zvědavými kozami.

Den 7) Tento den nás čeká nejvyšší bod cesty, sedlo Kongmaru La (5 260 m.n.m.). Cestou do sedla se postupně otevírají daleké výhledy na hory, v pláni pobíhají zvědaví svišti a vy pravděpodobně zaplníte většinu paměťové karty fotoaparátu. Na sedle doporučujeme vyvěsit první část vlaječek a vyslat do větru svou modlitbu. Po výstupu na sedlo nás čeká už jen sestup dolů kolem potoka, zpočátku velice strmý, až do kempu Chuskurmo (cca 4 000 m.n.m.). Po dnešních 7 hodinách chůze se občerstvíme přírodní syrnou minerální vodou.

Den 8) Poslední den na treku nás čeká už jen odpočinkový 2,5 hodinový sestup k silnici u vesnice Shang Sumdo (3 860 m.n.m.). Odtud se svezeme autem ke klášteru Hemis, kde si prohlédneme nejen klášter, ale také jeho rozsáhlé muzejní sbírky. K večeru se potom vydáme autem zpět do Lehu.


Den 9) V Lehu nás čeká odpočinkový den, doporučuji navštívit co nejvíce restaurací a načerpat chutné jídlo a sílu na další část programu. Vyřídíme také povolení pro výstup na Stok Kangri, které potřebují všichni, kdo se chystají na vrchol hory.

Den 10) Ráno odjedeme do vesnice Stock (3 604 mn.m.), kde začíná druhý trek. Půjdeme asi 4 hodiny údolím potoka podél rozeklaných skal až do 1. výškového tábora Mankarmo (4 380 m.n.m).

Den 11) Dnes nás čeká krátký přesun do druhého výškového tábora ve 4 900 m.n.m. nebo do základního tábora v 5 200 m.n.m. Rozhodnutí záleží na podmínkách. Cesta trvá 2-3 hodiny, a tak zbylý čas strávíme aklimatizačním výstupem k patě ledovce do výšky kolem 5 500 m.n.m. Spát půjdeme tento ten opravdu brzy.


Den 12) Další den začneme před rozedněním, ve 3 hodiny ráno se vydáme na vrchol Stock Kangri (6 153 m.n.m.). Výstup po ledovci může vyžadovat použití maček a cepínu, jinak půjdeme nalehko. Vrcholu hory dosáhneme po 5 - 6 hodinách chůze. Nahoře najdete vhodné místo pro zbytek modlitebních vlaječek a k zaplnění zbývající paměťové kapacity fotoaparátu. Vězte však, že vás zde čeká teplota velice hluboko pod bodem mrazu. Po výstupu se vydáme zpět ke stanu, kde nás čeká menší odpočinek a poté sestup do 1. výškového tábora Mankarmo (4 380 m.n.m).

Den 13) Rezervní den pro případ špatného počasí.

Den 14) Návrat do vesnice Stock (3 604 mn.m.), kde přespíme u místních v home stay. Za vesnicí je možné navštívit královský palác, sídlo ladacké královské rodiny.

Den 15) Návrat do Lehu. Možnost odpočinku, nákupu suvenýrů, návštěvy paláce. Vyřídíme také povolení pro návštěvu údolí Nubra u čínských hranic.

Den 16) Leh - Diskit(Nubra Valey)

Den 17) Návštěva Diskit Gompa a pobyt v místní škole podporované Čechy (La gompo)

Den 18) Výlety po okolí a nákupy

Den 19) Návrat Leh

Den 20) Odlet zLehu do Dilí vranních hodinách.Podle času přestupu je možné navštívit Dilí, zletiště do centra na nádraží New Delhi vede linka metra, doba cesty kolem 40 minut jedním směrem.

21) Přílet do ČR vdopoledních hodinách.