Již od roku 2011 se věnuji programové činnosti pro školy, mládež a pořádání kulturních akcí pro veřejnost. V této aktivitě vidím smysl a přidanou hodnotu na základě zkušeností.

Štěpán Pastula

Po několik let jezdím a navštěvuji vzdálené končiny s cílem poznávat nové kultury, nová místa, nové lidi. Již v průběhu studií využívám možností a vyrážím za poznáním na studijní pobyty. Díky programu Erasmus prožívám zajímavých  deset měsíců ve Francii a například studium čínských reálií mě dostalo na měsíční stáž do Čínské lidové republiky. Po dokončení vysoké školy na ZČU, fakultě ekonomické, opouštím Čechy na roční pracovní pobyt na Novém Zélandu. To nastartovalo řetěz dalších cest za poznáním, o kterých nyní přednáším.

Mezi mé zkušenosti patří půl roční život v indickém Himálaji, kde jsem působil jako učitel a koordinátor projektu Sluneční školy v Kargyaku. Další z cest následovala do Demokratické republiky Kongo s organizací Člověk v tísni. Zde jsem působil po několik měsíců jako humanitární pracovník v oblasti logistiky. Své dlouhodobější cesty zakončuji více než ročním pracovním pobytem v západní části Kanady.

V současné době se plně věnuji produkční činnosti, pořádání kulturních a vzdělávacích akcí pro studenty, mládež a veřejnost v České republice i zahraničí. Dále se věnuji průvodcování v různých oblastech světa a aktivitám v oblasti osobnostního rozvoje a koučingu.V tomto směru napříkat spolupracuji s organizací DoFE (www.dofe.cz), pro které dělám školitele a hodnotitele studentských expedic.

Záměrem většiny mých aktivit je nejen ukázat a představit kultury žijící v podmínkách pro nás vzdálených, ale též podělit se o zkušenosti a poznání, které nám tito lidé a místa nabízejí. „Čím více poznávám rozličnost kultur kolem světa, tím více si uvědomuji hodnotu a vzácnost našeho vlastního kulturního bohatství.“ 

Jeden z mých nejoblíbenějších citátů, který mě provází na cestách, je od pana Wericha. „Člověk, který cestuje s touhou dovědět se, procestuje se nakonec sám k sobě.“

 

Těším se na setkání a spolupráci s Vámi.