Chadar Trek, návrat do nitra Himálaje

02.03.2017 13:41

Vhodné pro 1 a 2.stupeň, střední školy

Pětitýdenní expediční cesta zpět do Himálajské krajiny navštívit oblíbená místa, kláštery, vesnice a též Sluneční školu. Oblast Zanskaru je v období zimy nedostupná tradičními cestami přes sněhem zapadaná vysoká sedla okolních hor. Jedinou naději pro domorodé obyvatelstvo vytváří stejnojmenná řeka procházející údolím. Každý rok tato řeka zamrzá a vytváří tak spojnici mezi Zanskarem a zbytkem světa. Přibližně devadesátikilometrový úsek skalním kaňonem, procházející napříč vysokými horami umožňuje přepravovat zásoby a lidi v období od ledna do poloviny března.

 

Nejedná se však o procházku růžovým sadem. Teploty klesající v noci až na hranici -50 stupňů celsia, odkázáni sami na sebe, uprostřed nevyzpytatelných hor, procházíte cestou, jež vám poukazuje na pomíjivost nejen vašich věcí ale i vás samotných. Řeka navzdory nepolevujícím krutým mrazům nezamrzá úplně. Díky tomu se dostáváte až do hraničních situací na pokraj lidských sil. Lezení po skalách, brození řekou ve vysokých mrazech, jediná chyba může znamenat konec nejen vaši cesty.

Odměnou je nahlédnutí do života odlehlých ladackých a zanskarských komunit během dlouhé a drsné zimy.

 

Pojďte se podívat za hranice všedních dnů, do míst, kde mráz a led je vaším stálým společníkem. Ač neustále v chladu, zdejší kultura vás zajisté zahřeje.

Délka trvání cca 2h.

Obsah programu pro školy:

- interaktivní hra ladacké pohádky

- fotografická projekce

- video projekce

- kreativní workshop(výroba tibetských masek)

- zpěv tradiční ladacké písně

- prohlídka artefaktů a horolezeckého vybavení

Fotografie z proběhlé akce: